DUK
Atsakymai į dažniausiai sulaukiamus klausimus. Neradę atsakymo į savąjį – susisiekite ir mielai atsakysime 😉
Tikrai ne. Tiek mergaičių, tiek berniukų būna apylygiai. 2020 m. 48%, 2021 m. 56%, 2022 m. 50%, 2023 m. 51% stovyklautojų buvo mergaitės.
Registracijos formą teks pildyti kiekvienam vaikui atskirai. Į vieną formą surašyti kelis vaikus nėra galimybės. Papildomos informacijos laukelyje įrašykite kartu važiuojančių vaikų vardus, kad galėtume juos susieti stovyklautojų sąraše.
Per 5 dienas po registracijos būtina sumokėti registracijos patvirtinimo mokestį (50€) ir taip patvirtinti savo dalyvavimą stovykloje. Per šį laiką negavus mokėjimo registracija yra naikinama, nebegarantuojama vieta stovykloje. Sumokėjus registracijos patvirtinimo mokestį likusią sumą apmokėti turite likus ne mažiau nei 14 dienų iki stovyklos pradžios. Mokėti grynais pinigais galimybės nėra! Jei registravotės per mūsų pardavimo partnerius, apmokėjimo sąlygos gali būti kitokios.
Mokėjimas vyksta Išlikimo elektroninės parduotuvės (www.islikimas.lt/eshop) pagalba, naudojant ESTO mokėjimų iniciavimo įskiepį. Jei registruojatės į pirmąjį Išlikimo lygį, apmokėti kelialapį elektroninės parduotuvės pagalba galite iškart po sėkmingo registracijos formos pateikimo. Jei registruojatės į antrąjį arba trečiąjį Išlikimo lygį – teks palaukti atskiro laiško su suformuotu mokėjimo nurodymu, kadangi turime patikrinti, ar tikrai įveikėte ankstesnius Išlikimo lygius.
Dėmesio! Iš pradžių užpildykite registracijos formą ir tik po to atlikite mokėjimą. Atvirkštiniu atveju mums gali iškilti sunkumų susiejant mokėjimus su vaikų registracijomis. Mokėjimas be registracijos formos užpildymo nėra laikomas registracija ir negarantuoja vietos stovykloje. Tokie mokėjimai bus atmetami ir grąžinami.
Nuolaidą sistema pritaiko automatiškai vienu mokėjimu apmokant už du ar daugiau kelialapių. Teks susitarti su draugais, klasiokų tėvais ar kaimynais, kas apmokės stovyklos kelialapius, o po to jau tarpusavyje susiskaičiuosite, kas, kam ir kiek skolingas 🙂 Jei vaikai kartu važiuoja į vieną stovyklą, turbūt dar iki mokėjimo nemažai įvairių pasitarimų jau bus įvykę. Jei norite prisijungti prie anksčiau užsiregistravusių, kelialapius jau apmokėjusių draugų ir gauti nuolaidą kelialapiui – susisiekite ir atsiųsime individualų nuolaidos kodą.
Pagal sutartį, atsisakius dalyvauti, registracijos patvirtinimo mokestis nėra grąžinamas, tačiau kiekvienas atvejis yra individualus ir aptariamas asmeniškai. Jei jūsų vasaros planai pasikeitė ir iki stovyklos likę dar daug laiko, įprastai grąžiname visus sumokėtus pinigus, o atsilaisvinusią vietą greitai užima nauji stovyklautojai. Jei vaikas prieš stovyklą staiga susirgo, esant galimybei, pasiūlome dalyvavimą vėlesnėje pamainoje. Jei iki stovyklos liko mažiau nei 14 dienų, registracijos patvirtinimo mokestis nėra grąžinamas, tačiau jūs galite surasti, kas užimtų jūsų rezervuotą vietą stovykloje.
Tai reiškia, jog stovykloje nebeliko laisvų vietų ir patekote į laukiančiųjų sąrašą. Visiems laukiantiems išsiųsime pranešimą, jei tik atsilaisvins kokia nors vieta stovykloje. Dažniausiai tai įvyksta likus kelioms dienoms iki pamainos pradžios, kai netikėtai kas nors suserga, patiria traumą ar dėl kitokių priežasčių nebegali dalyvauti stovykloje.
Pirmas lygis yra daugiau pramoginis, apimantis bazinius išlikimo dalykus – būstas, ugnis, vanduo, maistas, mazgai. Vienintelis sudėtingesnis dalykas – 12-16 km ilgio pusdienio žygis.
Antrame lygyje giliname anksčiau įgytas žinias ir paliečiame naujas temas (budėjimas, žemėlapio koordinatės ir t.t.). Šiame lygyje žygis trunka ilgiau, nueiname 15-22 km, jo metu nakvojame po atviru dangumi, ne stovyklavietėje.
Trečias lygis yra didysis išbandymas. Šiame lygyje naujų žinių ne tiek jau daug, didžiąją laiko dalį praleidžiame žygiuodami. Du ilgieji žygiai atskleis visas asmenines savybes ir privers prisiminti Išlikime įgytas žinias.
Ne. Stovyklos koncepcija yra tokia, jog visus lygius reikia įveikti paeiliui. Dalyvaujant antrajame lygyje reikia žinių, gautų pirmajame lygyje ir t.t. Be to, po pirmojo lygio vaikai supranta, ar dar norės grįžti į mišką naujiems nuotykiams, ar užtenka ir to vieno karto. Lygiai skiriasi ne tik gaunamomis žiniomis, veiklomis, bet ir emocija – antrajame bei trečiajame lygyje yra kitokia bendra stovyklos atmosfera, kai sugrįžta jau pažįstami stovyklautojai, kurie kartu praleido ankstesnę vasarą ir vėl susitinka pratęsti nuotykių. Lyg seniai matytų ir labai pasiilgtų draugų susitikimas.
Suprantame, jog vyksta ir kitos stovyklos, renginiai, kur gaunamos bazinės išgyvenimo žinios, tačiau, net ir dalyvavus juose, Išlikimo nuotykius teks pradėti nuo pirmojo lygio.
Jei dar neįveikei pirmojo lygio – ne. Tokiais atvejais yra du galimi variantai. Pirmasis – abu dalyvaujate pirmajame Išlikimo lygyje. Kasmet turime bent keletą stovyklautojų, kurie grįžta į pirmąjį lygį ir atsiveža savo draugus. Antrasis – dalyvauti pirmojo lygio pamainoje ir po to kartu su draugu atvykti į antrąjį lygį. Iki antrojo lygio pamainos vyksta viena ar dvi pirmojo lygio pamainos, tad tai tikrai įmanoma.
Galima. Jei kažkuris lygis ypatingai patiko, norisi pagilinti to lygio žinias, pakartoti nuotykius – kartoti galima. Turime stovyklautojų, kurie pirmąjį Išlikimo lygį įveikė po 2-3 kartus. Įveikus trečiąjį Išlikimo lygį tikrai galima atvažiuoti kad ir į pirmąjį.
Reikėtų patiems įsivertinti psichologines ir fizines vaiko galimybes. Jaunesniems vaikams savaitė miške, miegas palapinėje gali būti daug didesni iššūkiai nei stovyklos programos veiklos. Išlikimo pirmąjį lygį yra įveikę 6-7 metų vaikai. Mažiesiems stovyklautojams rekomenduojame dalyvauti tik su vyresniu broliu ar sese, kurie galėtų būti šalia stovyklos metu.
Nebūtina, tačiau pageidautina. Savoje palapinėje miegoti visada mieliau ir jaukiau. Juolab, kad ir joje įsikurti galima pagal savo norus. Neturintiems palapines pagal galimybes nuomojame.
Tokį poreikį pažymėkite registracijos formoje ir su jumis susisieksime bei pasiūlysime galimus variantus. Turime įvairių keturviečių palapinių. Nuomota palapine galite dalintis su kitais stovyklautojais, tačiau už jos būklę grąžinant atsako nuomininkas. Nuomos kaina (10-25€) priklauso nuo palapinės tipo ir būklės.
Anksčiau pagal galimybes suteikdavome palapines jų neturintiems be papildomo mokesčio, tačiau kasmet kelios palapinės būdavo nepataisomai sugadinamos, sulaužomos be aiškių šių veiksmų kaltininkų. Kai kurie vaikai visiškai nesaugo daiktų, už kuriuos nesijaučia esantys atsakingi. Kartais iškildavo sunkumų į palapines skirstant vaikus, kurie vienas kito nepažįsta. Ypač, jei po kelių dienų paaiškėdavo, kad vaikų charakteriai nesutampa ir jie tiesiog negali būti kartu vienoje palapinėje. Visas šias problemas sprendžiame palapinių nuoma. Jei kažkam patinka gyventi vienam – puiku, palapine nereikės su niekuo dalintis. Jei važiuojate su draugais ir norite būti vienoje palapinėje – nuomokitės vieną palapinę. Mūsų nuomos kaina yra simbolinė ir ženkliai mažesnė nei kitų, teikiančių palapinių nuomos paslaugas. Palapinės nebūtina nuomotis iš mūsų, ją galite pasiskolinti ir iš draugų 😉
Atvykę į stovyklą susitarkite su kitų vaikų tėveliais dėl vaikų gyvenimo vienoje palapinėje. Tokiu atveju rekomenduojame atvykti į stovyklą anksčiau, kad liktų daugiau laiko pokalbiams ir susitarimams. Mes negalime priversti kitų vaikų apsigyventi jūsų palapinėje ar jūsų vaiko apgyvendinti pas kitus vaikus, jei nėra abiejų pusių susitarimo.
Žinoma, tėveliai gali padėti pastatyti palapinę, įsikurti stovyklavietėje ir pan. Iki pat pirmosios rikiuotės yra įsikūrimo stovyklavietėje laikas, kuomet galima neskubant susinešti daiktus, pasistatyti palapinę, apsižiūrėti teritoriją ir t.t.
Gali. Tik pasirūpinkite, jog mums iš anksto būtumėte atsiuntę užpildytą stovyklos sutartį su parašais arba įduokite vaikui atspausdintą ir užpildytą sutartį. Negalime priimti vaiko į stovyklą be užpildytų dokumentų.
Ne, mums pateikti sveikatos pažymos nereikia. Prieš stovyklą galite pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju dėl vaiko dalyvavimo tokio tipo stovykloje. Apie vartojamus vaistus ar mums reikalingus žinoti sveikatos ypatumus būtinai praneškite atvykę į stovyklą.
Svarbiausia – miegmaišis ir kilimėlis. Tinklapyje yra rekomenduojamų daiktų sąrašas.
Vaikai skirstomi į 4-5 būrius. Viename būryje būna 8-12 vaikų.
Vaikai į būrius skirstomi pagal amžių. Tokie yra reikalavimai stovykloms Lietuvoje. Jeigu draugų amžius panašus, jie būna viename būryje. Draugų, giminių stengiamės neišskirti. Tačiau jeigu amžius skiriasi keliais metais, deja, teks būti skirtinguose būriuose. Bet tai nereiškia, jog stovykloje negalėsite bendrauti ar būti vienoje palapinėje. Stovyklos užduotis atliksite su bendraamžiais savo būryje, o laisvu metu galima bendrauti ir būti su kuo tik norima.
Iš anksto tik pasižymime, kas su kuo kartu atvažiuoja, kam reikalingos palapinės, tačiau tikslių būrių sąrašų nesudarinėjame. Vaikai į būrius skirstomi atvykus į stovyklą pirmosios stovyklos rikiuotės metu.
Stovyklos programa ir veiklos prasideda nuo pirmos stovyklos rikiuotės 14 val. Tuomet vaikai paskirstomi į būrius, gauna savo vadovus, prasideda stovyklos programa. Iki pirmosios rikiuotės yra atvykimo ir įsikūrimo stovyklavietėje laikas. Tuo metu stovyklos programos veiklos dar nevyksta. Iki pirmosios rikiuotės vadovai, esant poreikiui ir galimybėms, padeda pasistatyti atsivežtas palapines, suteikia informaciją apie būsimas stovyklos veiklas.
Jeigu įmanoma, bandome sukeisti stovyklos programos dienas, perdėlioti veiklas. Pavyzdžiui, žygiui visada stengiamės ištaikyti dieną be lietaus, o apyrankes pinti galima bet kokiu oru. Lyjant veiklos persikelia į pavėsinę, vyksta mažesnėse grupėse, dažniausiai, būriuose. Esant labai smarkiam lietui programa laikinai visai sustoja, nes net ir pavėsinėje žeme smarkiai teka vanduo, ten darosi purvynas ir, dažnu atveju, vadovai būna užimti skęstančių palapinių ar lūžtančio inventoriaus gelbėjimu. Tikras išlikimas 🙂 Esant nepalankioms oro sąlygoms programa gali keistis, kai kurios programoje paminėtos veiklos gali likti neįgyvendintos.
Taip, visą laiką palapinėse. Ir ne tik vaikai, bet ir vadovai. Nesvarbu, ar saulė šviečia, ar lietus lyja. Jokių stacionarių pastatų aplink nėra, tik miškas.
Prieš važiuojant į stovyklą numatykite, jog taip gali nutikti ir būkite atsivežę atsarginių rūbų. Vienintelis variantas išdžiovinti rūbus stovyklos metu – pakabinti ant virvės ar džiovinti prie laužo. Tačiau toks džiovinimas trunka ilgai ir tinka tik tuo atveju, jei sušlapę tik dalis drabužių. Jei lyja ar lauke yra didelė drėgmė – rūbų išdžiovinti nepavyks. Stovykloje neturime jokių namelių ar kitų pastatų, kuriuose būtų galimybė pakabinti rūbus džiovinimui. Viskas vyksta lauko sąlygomis. Sušlapus visiems drabužiams tėvams nelabai lieka kitos išeities, kaip atvežti daiktus į stovyklą.
Primename, jog rekomenduojame sausus, švarus drabužius, svarbius daiktus laikyti plastikinėse dėžėse ar storuose šiukšlių maišuose. Jei palapinė neatlaikytų stipraus lietaus saugiai supakauoti daiktai išliktų sausi.
Stovykla vyksta vienoje stovyklavietėje. Palapinių su savimi neštis niekur nereikės. Atvykę pasistatote palapinę ir ji toje vietoje stovės visą laiką. Žygiai radialiniai – grįžtame į tą pačią stovyklavietę. Antrojo ir trečiojo lygių stovyklautojai į ilguosius paros žygius su savimi nešasi tentus ar kitus reikmenis, palapinės lieka stovėti pagrindinėje stovyklavietėje.
Keliamės 8 val. ryte, ramybės metas nuo 23 val. Po naktinio žygio ir kitų veiklų, kurios užtrunka ilgiau, miegoti einame vėliau, tuomet keliamės taip pat šiek tiek vėliau – 9 val.
Stovykloje yra keli biotualetai, o prausiamės šalia esančiame ežere. Dušų ir šilto vandens miške rasti nepavyks.
Stovykloje valgome 3-4 kartus per dieną. Išskyrus pirmąją (tik pietūs ir vakarienė) ir paskutinę (tik pusryčiai) pamainos dienas, kai atvykstama ir išvykstama. Maistą gamina vaikai kartu su vadovų pagalba. Tai yra stovyklos programos dalis. Maistas ir maitinimasis yra viena bazinių išlikimo temų, kurią būtina įsisavinti ir praktiškai. Gaminami tie patiekalai, kuriuos įmanoma pagaminti miške, lauko sąlygomis. Picų ar kebabų nebus, tačiau racionas platesnis nei tik košės. Maitinimas nėra vegetariškas.
Pasikrauti telefoną galimybės nebus. Rekomenduojame į stovyklą visai nesivežti telefonų ir kitų vertingų daiktų. Susisiekti su vaikais ar tėvais galima per vadovą.
Ne. Į parduotuvę neisime, tad nebus galimybės juos kažkur panaudoti. Jeigu žūtbūt reikės kažką nupirkti (kažką svarbaus pamiršote, kažkas sulūžo ir pan.) – susitarsime ir pinigus už pirkinius grąžinsite išvykdami iš stovyklos. Nupirkti gali būti tik svarbūs daiktai, reikalingi kokybiškam stovyklavimui, pvz. prakiuro čiužinys ir jo sutvarkyti neįmanoma, pamiršote įdėti dantų šepetėlį.
Nereikia. Visuomet bus galimybė gauti geriamojo vandens. Galima atsivežti smulkių užkandžių: riešutų, džiovintų vaisių. Nesivežkite greitai gendančių maisto produktų, traškučių, saldžių gėrimų ir pan. Sugedusį maistą suvalgę vaikai gali apsinuodyti, o prisivalgę traškučių nevalgo stovyklos maisto.
Erkių gali būti visur. Net miesto parke ar netoli namų esančioje pievoje. Stovyklavietė yra pušyne, tad erkių čia sutinkame mažai. Jos mėgsta aukštą žolę ir drėgnesnes vietas nei sausas pušynas. Saugotis reikėtų atsivežant specialius purškalus ir kelis kartus per dieną apsipurškiant. Arba pasiskiepijant.
Tikrai. Stovyklavietėje yra tik surenkama renginių pavėsinė ir stacionari regioninio parko pavėsinė. Kitokių statinių nėra. Vadovai taip pat pusę vasaros praleidžia palapinėse.
Paskambinti ar parašyti sms vadovui ir jis duos pasikalbėti su vaiku. Vadovų kontaktus tėveliai gali gauti pirmąją stovyklos dieną. Visgi, rekomenduojame dažnai neskambinti ir neatitraukti vaikų nuo stovyklos programos. Taip pat neskambinkite jautresniems vaikams – tai juos neigiamai veikia ir, dažnu atveju, po, atrodytų, paprasto tėvų skambučio jie puola į ašaras, atsiranda didžiulis namų ilgesys ir noras važiuoti namo.
Vaiką pasiimti paskutinę stovyklos dieną, šeštadienį, iki 12:00 val. Nesumaišykite dienų ir nepamirškite vaikų! 🙂